Withered Beauty -Withered Beauty (1998)

09.12.2021

Death/ Doom/Black metal

Withered Beauty splňují vše, coi si představím pod pojmem nedoceněná kapela, která zůstala pozapomenutá v devadesátkách se svou jedinou deskou. Tu mám z té doby doma v originále a dávám jí rok co rok slušný prostor. Faktem je, že se do mého výčtu doomových kapel nehodí stylově, něco v jejich hudbě přesto nacházím společné. Tu zvláštní temnotu a tíseň, zároveň i velký prostor pro melodie.

Jsou to Švédové každým coulem, na jejich soundu je to hodně znát. Valí svůj divoký nátlak po většinu téměř hodinové stopáže, vydechnou pouze v krátké instrumentálce uprostřed desky a ve finále nás odmění vyklidněnou perlou, kterou si pouštím nejčastěji. Nádherná melodická skladba jako by na desku ani nepatřila, oslní krásnými melodiemi a úžasným zpěvem - zde bych si dokázal představit, že krášlí album jakékoli doomové smečky. Překrásně zasněná a smutná, jak má být. 

Jejich ovlivnění Hypocrisy je znatelné, stejně položená melodika, stejný pohled na death metal s melodickými přechody. Čím je kapela originální je fakt, že pěvecké linky dotáhli znatelně dál, než původní hydra Hypocrisy. Withered Beauty zapojují unikátním způsobem do svých písní chorály, čistě melodické zpěvy, kterými z alba dělají nevšední zážitek. 

Trojčlenná kapela vydala opravdu pouze jedinou desku, které předcházela dvě dema a hoši svou aktivitu po vydání plnohodnotné desky uťali. Jejich umění každopádně nezaniklo, Daniel Bryntse dělá prakticky to samé ve vikingské bandě Ereb Altor, pod přezdívkou Ragnar. Bubeník Jonas Lindström se transformoval spolu s ním, nutno dodat, že si prošli i společnou kapelou Isole (která už k doom metalu neochvějně patří). Třetí v pořadí se od zbytku odtrhl a začal mastit grind v kapelce Gadget.