Morgion -Cloaked By Ages, Crowned In Earth (2004)

14.11.2021

Death/Doom Metal

Morgion z Californie považuji za jednu z nejlepších doom metalových kapel všech dob, která mě sice dokázala uhranout deskou jedinou, zato však nesmrtelnou. Cloaked By Ages, Crowned In Earth je skutečný klenot, který kdyby vyšel ve stejnou dobu jako jeho předobraz, byla by to velká hudební revoluce. 

V souvislosti s touto deskou totiž nelze minout fakt, že je jasné, z čeho Morgion v té doby jasně vycházeli. Z desky The Silent Enigma, kterou Britové Anathema vydali v roce 1995. K dobru Morgion budiž hned z kraje fakt, že není kapela, která by tímto obdobím Anathemy nebyla ovlivněná. 

Cloaked By Ages, Crowned In Earth se line ve skutečném odkazu death/doom opojení, které se topí v  mlze a má v sobě přesně ty správné ingredience. Akustické kytary, nádherné táhlé pasáže a oproti tomu v kontrastu nahuštěné drsné pasáže z deathových vod. Desce vévodí dlouhé skladby, z nichž poslední atakuje 15 minut a nachází se v ní všechna ta tíseň a hrubost, s jakou se v té době leadeři stylu už loučili ((Anathema byla alternativně rocková, po desce The Natural Disaster, My Dying Bride se stylu sice drželi, ale Paradise Lost a další už byli zcela jinde).

Deska je označována za opravdové mistrovské dílo. Muziku lesů a zamlžených močálů, která je až neuvěřitelně intenzivní. Morgion přitom nahráli desku bez kláves (bez kterých se většina tehdejších kapel neobešla), jen v klasické čtyř-členné sestavě, kdy se mikrofonu ujali oba vokalisté a zpěvy si výborně rozdělili. 

Pokud hledáte a stále nenacházíte na dnešní vyčpělé depresivně-doom metalové scéně skutečné klenoty, poradím jediné. Obrátit se do minulosti. Morgion mi nakonec uhranuli vším, co vydali, ačkoli cesta byla trnitá. Však tohle je muzika o objevování, které je nejkrásnější. 

Kapela bohužel po této desce už nic nevydala, label Relapse Records jim ale vydal v roce 2008 překrásnou kompilaci, která zahrnuje obě dvě první devadesátkové desky "Among Majestic Ruin" a "Solinari". Já doufám, že se kapela ještě časem probere a překvapí dalším dílkem, protože jejich dosavadní tvorba byla více než výborná.