Rozbaleno: Tom Hodge & Floex - Je Suis Karl (soundtrack)

21.05.2022

Díky mé spolupráci s vydavatelstvím Minority Records jsem měl možnost posoudit kvality další spolupráce Floexe s Tomem Hodgem. Tentokrát se jedná o vyložený filmový soundtrack, kterým oba pánové doprovázejí rozporuplný film Je Suis Karl, rovněž se velkým otiskem české stopy. 

Blízké seznámení s mým starým gramofonem Tesla
Blízké seznámení s mým starým gramofonem Tesla

Samotný soundtrack je vlastně poměrně industriálním dílem, kterým mě dvojice docela překvapila. Zní velmi temně, připomíná některými postupy Hanse Zimmera s jeho doprovodem k Inception. Se vší tou špinavostí, probleskujícími motivy a jistou mírou velkoleposti a osudovosti. 

Samotná produkce údajně v prvotních myšlenkách vznikala v Praze, práce na ní byla oddělená díky pandemii. 

Pracovalo se s velkým množstvím sesmyčkovaných zvuků, kterými doplnili symfonické pasáže orchestru a dodatečně stopy remixovali, dokud nedosáhli výsledku, jaký potřebovali. Proces mi připomíná komponování spíše čistě elektronických kapel, soundtrack i proto zní neotřele a novátorsky.

Film je, na rozdíl od soundtracku, poměrně nedotažený a bez výsledného efektu (o který marně usiloval). Přesto ale rozhodně ví o čem mluví a myslím si, že rozhodně má smysl si jej pustit. Jedná se o další z pohledů na skutečnost, že v dnešním světě mohou vznikat extremistické skupiny mladých radikálů. Takové, které se nedají tak lehce odhalit, řízené šikovným marketingem a využívající lidi kolem sebe, kteří dokáží velmi snadno uvěřit silným osobnostem, kteří jim slíbí lepší svět okolo nich. 

Snadnou obětí se zde stane Maxi, která přijde při bombovém útoku o většinu blízkých a je ve věku, kdy se dá zmanipulovat snadno. Tvůrci filmu v jeho první polovině správně tlačí na pilu, ale postupně jim začne docházet dech a příliš pomalé tempo postupně udělá film sotva snesitelně dokoukatelným. 

Je velká škoda, že výborný soundtrack zde moc nezazní, ačkoli se film muzice nevyhýbá. Zajímavý je tedy naopak písničkový výběr toho, co zde zazní v popředí (ve sluchátkách Maxi, v živé hudební produkci na akcích). Tyhle věci si z filmu zapamatujete víc, než všechno to, co Floex a Tom Hodge složili. Což je škoda.

Dvojici, která za soundtrackem stojí (a rovněž vydavatelství, které zpracovalo vydání vinylu), dávám 80% ze sta a filmu doporučení. Ale jen v případě, že se o tohle téma zajímáte.